Alzheimer Café

Témata kolem demence často obestírá jakési tabu. Během Alzheimer Café spolu lidé u kávy zcela otevřeně hovoří o Alzheimerově nemoci, syndromu demence a problémech, které se s nimi pojí a získávají nové informace. Alzheimer Café pomáhá s méně viditelnými, ale závažnými dopady demence jak na nemocné, tak na jejich okolí.

Články, které vznikly z osobních setkání u kávy

V dubnu 2022 byla hostem Alzheimer Café Mgr. Aneta Mundok Nitschová, která odpovídala na otázky týkající se oblasti krizových situací u seniorů a osob s demencí a sdílela své zkušenosti z podpůrné anonymní linky Senior Telefon Života 90, kterou vede. Přečtěte si výtah v našem článku nebo si poslechněte audiozáznam.

V listopadu 2021 proběhlo Alzheimer café na téma Přechod z domácí péče do zařízení. Povídali jsme si se sociální pracovnicí Lucií Škarvadovou z Domova Vlčí mák při ÚVN a Pavlínou Tonarovou z Domova Pod Kavčí skálou.

V září 2021 proběhlo osobní setkání pečujících, lidí s demencí, pečujících a odborníků s expertkou na medicínské právo JUDr. Barborou Steinlauf (Vráblovou) MA, Ph.D. na téma právní ochrany člověka s demencí.

Během pandemie Covid-19 vznikala videa Alzheimer Café, která nahrazují nedostupná osobní setkání.

Alzheimer Café audio a video záznamy

Proč Alzheimer Café

Koncept Alzheimer Café vznikl v Holandsku. První takové setkání uspořádal psycholog Bere Miesen v roce 1997. Během své praxe si totiž všiml, že lidem s demencí i pečujícím působí nesnáze otevřeně o nemoci hovořit. Vypracoval metodiku a my jsme se u něj nechali proškolit. Společně s Alzheimer Nadačním fondem pořádáme Alzheimer Café v Praze už několik let. Témata a termíny najdete na Alzheimercafe.cz.